İFB-2010 Konuklarımız: Süha Derbent
Profesyonel fotoğrafçılık hayatını 25 yıldır sürdüren Süha Derbent sırasıyla; Cumhuriyet Gazetesi, Atlas Dergisi ve Marie Claire Dergisi'nde gezi fotoğrafları çekti. Bir Numara Hearst Yayıncılık bünyesinde yayınlanmakta olan Gezi National Geographic Traveler Dergisi'nde de iki yıl boyunca Görsel Yönetmen olarak çalıştı. Derbent, İskandinavya'dan Madagaskar'a, Sri Lanka'dan Kanada'ya kadar 60'dan fazla ülke gezdi.

Bu çalışmaları sırasıyla; başta Emirates ve Emirates Holidays olmak üzere, Canon, BP, SHELL, KLM, Sabah Adventure Club ve Chevignon gibi firmaların sponsorluğuyla gerçekleştirdi.

2002 Temmuz ayında İş Bankası Kültür Yayınlarından "Yüz Yüze" adlı ilk kitabı yayınlandı. Yayının hemen ardından CNN International, Süha Derbent'le bu kitabına ilişkin bir röportaj yaptı.

2003 yılında soyu tehlikedeki hayvanlara dikkat çekmek amacı ile BP ve Emirates ile ortak bir proje gerçekleştiren Derbent’in fotografları ile BP takvimi yapıldı.

2005 yılında Canon Foto-Video ürünleri Türkiye Distribütörü Erkayalar Fotoğrafçılık Derbent'e ekipman (marka) sponsoru oldu.

2008 yılında Shell ile bir proje yaptı ve Shell takvimi Suha Derbent fotografları ile hazırlandı.

20 yıl boyunca hedeflediği yeryüzünde yaşayan 7 büyük kediyi fotograflama hayalini 2008 yılında gerçekleştirdi ve son olarak Yapı Kredi sponsorluğunda Pantanal/Brezilya’da fotografladığı Jaguar ile bu seriyi tamamladı.
2008 yılında WWF-Türkiye’ye tüm arşivini bağışladı.

Kişisel web sitesi www.suhaderbent.com 2008 yılında yenilendi ve 32 uluslararası ödül kazandı.
Vahşi yaşam fotoğrafçılığına ilişkin projelerini, sponsor şirketlerin hedefleri, vizyonu ve marka değerlerine uyarlayarak bu konularda doğa, doğada yaşam ve hayvan davranışı üzerinden örneklemeler verecek şekilde düzenleyen Derbent firmalara kapsamlı medya geri dönüşü sağlamanın yanı sıra fotoğraf kullanım haklarını da veriyor.

Daha Fazlası için:

www.suhaderbent.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder