İFB-2010 Konuklarımız: Ramazan Öztürk


İFB-2010'un ilk gün konuklarından olan Ramazan Öztürk gazeteciliğe 1975 yılında Dünya Gazetesi'nde başladı.
1979-1981 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi'nden ön lisans diploması aldı. Daha sonra sırasıyla Günaydın, Sabah, Star, Yenibinyıl gazetelerinde haber muhabiri olarak görevini sürdürdü. Son altı yıldır da TRT’de yayınlanan Kırılma Noktası isimli Haber Belgeseli programını hazırlayıp sunuyor.

Bu programla bugüne kadar 108 ülkede 108 haber belgeseline imza atan Öztürk; savaşın yıkımlarını, insan yaşamında bıraktığı izleri çarpıcı belgelerle izleyicisine aktarmaya devam ediyor.
Ramazan Öztürk son 25 yılda daha çok dünyanın farklı bölgelerindeki savaşları izleyen “savaş muhabiri” kimliğiyle öne çıkmaktadır. Aynı zamanda Time dergisi için freelance olarak çalışmaktadır.

Mesleki yaşamı boyunca İran- Irak Savaşı'nı, Irak'taki Saddam Rejimi ile Kürtler arasındaki çatışmaları yakından izledi. Savaş sonrasında defalarca gittiği İran'da bir çok üst düzey yetkili ile röportajlar yaptı. İran ve İslam Rejimi'ni anlatan çok sayıda yazı dizisi hazırladı.
Halepçe Katliamı'nı belgelediği ünlü fotoğrafı "Sessiz Tanık" ile dünya çapında pek çok ödül aldı. Aktif bir gazeteci olarak daha sonraki yıllarda Bosna Savaşı'nı, Romanya'da Çavuşesko'nun devrilişini, Körfez Savaşı'nı, Kosova Savaşı'nı, Rusya'da Gorbaçov'a karşı başlatılan isyanı, Yeltsin ve parlamento arasındaki gerginliği ve kanlı olayları, Cezayir'deki iç karışıklığı, Rus-Çeçen Savaşı'nı izledi.
İrlanda'da IRA ve liderleri ile görüşmeler yaptı.
Bulgaristan'da Türkler’e uygulanan baskıyı ve Pakistan, Lübnan, Azerbaycan, Ermenistan'daki olayları izledi..
Afganistan'daki iç karışıklıkları takip etti. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nde röportajlar yaptı. Lübnan'daki son gelişmeleri ve Suriye'de Hafız Esad sonrası dönemi yazdı. 1975'ten bu yana Türkiye'de gelişen siyasi ve toplumsal olayları takipçisi oldu.
Ramazan Öztürk, ayrıca gazetecilik yaşamı boyunca başta Ortadoğu olmak üzere farklı ülkelerde dünya kamuoyunun yakından tanıdığı önemli isimlerle röportajlar yaptı.
1995'te " Sessiz Tanık " isimli kitabını yayınladı.

Uluslararası alanda aldığı bazı ödülleri:

-1989 American Journalism Awarded For Outstanding Achievemet'in National Headliner Awards yarışmasında birincilik ödülü
-"Sessiz Tanık", Time ve Newsweek dergileri tarafından 1988’de yılın fotoğrafı
-Aynı fotoğraf 1989 A.B.D. Columbia, the 46th Annual Pictures of the Year kitabına kapak yapıldı
-World Press Photo ( Dünya Basın Fotoğrafçıları Birliği ) tarafından 1989 yılında “Yılın Fotoğrafı” seçilerek kuruluşun çıkardığı kitapta yer aldı
-Dünyaca ünlü Life ve Stern dergileri tarafından 1990 yılında seçilen “Dünyada son 10 yılın fotoğrafları” arasına girdi.
-1995 yılında "Sessiz Tanık", Time dergisi tarafından "Son 150 yılın basın fotoğrafları" arasına seçildi

"Sessiz Tanık" Fotoğrafı için:

http://www.stargundem.com/thumbnail.php?file=124_762333629.jpg&size=article_medium

1 yorum:

  1. IFB yaklaştıkça iyice heyecanlanıyorum! Bu da en merak ettiğim ve sabırsızlıkla beklediğim söyleşilerden biri olmaya başladı! :))

    YanıtlaSil