İFB-2010 Konuklarımız: Güngör Özsoy


1960’lı yılların Yeşilçam fotoğrafçısı Güngör Özsoy.
25 Nisan Pazar Günü saat 17:30'da Fotoğrafevi'nde bizlerle buluşacak olan Özsoy; sanat yaşamına 1956 yılında babasını kaybettikten sonra, ondan 2 sene aldığı keman derslerinin yardımı ve babasının da ünlü bir keman sanatçısı olmasının etkisiyle Küçük Çiftlik Gazinosu’nda önemli sanatçılar ve saz arkadaşları arasında çalarak başladı.
Saz sanatçısı olarak 1960 yılına kadar hayatını sürdürdükten sonra, sinema ve fotoğrafçılığa olan ilgisinin de etkisiyle 1960 yılından itibaren aktif olarak fotoğrafçılık yapmaya başladı.
1965 yılında fotomuhabirliğine, 1966 yılında sinema fotoğrafçılığına başlayarak Türk Sineması’nın önemli dönemlerine tanıklık eden sanatçı "Türk sahne sanatının çok önemli aşamalar kaydettiği tarihsel bir dönemle kesişen yaşantımdan aktardığım anı ve fotoğrafların belgesel nitelikte olduğunun bilincindeyim. Yeşilçam'a dair çekmiş olduğum fotoğraflar tamamen o döneme ait belgedir.” diyor.

Tanıklık ettiği Yeşilçam'ı "Yeşilçam'da 50 Yıl" isimli kitabında toplayan fotoğraf sanatçımız fotoğraf hayatına İstanbul'la ilgili yapmakta olduğu çalışmalarla devam etmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder